OCHORENIE ĎASIEN – SKUTOČNOSŤ ALEBO FIKCIA?

Ochorenie ďasien postihuje ľudí po celom svete a 1 z 3 ľudí sa stretol s gingivitídou počas svojho života. O ochorení ďasien existuje veľa mýtov.

Tu je niekoľko najčastejších, s ktorými sa môžete stretnúť – spolu s niekoľkými kľúčovými faktami, ktoré si musíte uvedomiť o príčine a liečbe ochorenia ďasien...

1. KRVÁCANIE ĎASIEN POSTIHUJE IBA STARÝCH ĽUDÍ – MÝTUS

Krvácajúce ďasná sú častým príznakom ochorenia ďasien, sú zapríčinené nahromadením povlaku na zuboch, okolo zubov a medzi nimi. Môže to postihnúť ľudí v každom veku, hoci problém je zriedkavejší u detí.

2. USTUPUJÚCE ĎASNÁ NEDORASTÚ – SKUTOČNOSŤ

Je ústup ďasien zvratné ochorenie? Nie, ustupujúce ďasná už nedorastú. Pravidelným používaním zubnej nite a zubnej pasty, ako je parodontax, môžete pomôcť predísť tvorbe povlaku, hlavnej príčine ustupovania ďasien.

3. PRÍLIŠ SILNÉ ČISTENIE ZUBOV MÔŽE SPÔSOBIŤ KRVÁCANIE ĎASIEN – SKUTOČNOSŤ

Príliš silné čistenie zubov môže spôsobiť krvácanie ďasien, ale môže to byť tiež znakom ochorenia ďasien (gingivitídy). Preto vždy, keď pľujete pri čistení zubov krv, poraďte sa so svojim zubným lekárom. Pri čistení zubov kefkou je dôležité, aby ste veľmi netlačili. Používajte manuálnu alebo elektrickú zubnú kefku s malou hlavou a jemnými, okrúhlymi štetinami, jemným krúživým pohybom, pričom venujte pozornosť okraju ďasien (miesto, kde sa ďasno stretáva so zubom). Takisto sa odporúča zubnú kefku vymeniť každé tri mesiace.

4. OCHORENIE ĎASIEN NIE JE VÁŽNE – MÝTUS

Gingivitída je prvé štádium ochorenia ďasien. Je liečiteľná správnou liečbou a každodennou starostlivosťou o ústnu dutinu. Ak ju však nebudete liečiť, môže to viesť k vážnejšiemu ochoreniu ďasien, parodontitíde, ktorá je nezvratná, nedá sa vyliečiť a môže viesť k strate zubu.

5. SVOJHO ZUBNÉHO LEKÁRA MUSÍM NAVŠTÍVIŤ IBA VTEDY, KEĎ MÁM NEJAKÝ PROBLÉM – MÝTUS

Ak spozorujete niektoré príznaky ochorenia ďasien, vrátane krvácania ďasien pri čistení zubov kefkou alebo niťou, čo najskôr sa obráťte na svojho zubného lekára. V každom prípade by ste mali absolvovať pravidelné prehliadky u svojho zubného lekára. A to aj vtedy, keď si myslíte, že je všetko v poriadku. Váš zubný lekár môže odhaliť príznaky ochorenia ďasien alebo iné problémy skôr, ako sa u vás objavia symptómy, a môže vám tak pomôcť zastaviť cestu ku ochoreniu ďasien ešte predtým, než sa zhorší.