PORAĎTE SA SO SVOJIM ZUBNÝM LEKÁROM, AKO MÔŽETE OCHORENIE ĎASIEN LIEČIŤ DOMA

Aj keď sa môžu objaviť niektoré príznaky ochorenia ďasien, ako sú opuchnutie, začervenanie alebo krvácajúce ďasná, nemusíte si byť vedomí toho, že máte nejaké problémy s ďasnami, až kým nenavštívite zubného lekára. Keďže gingivitída, prvé štádium ochorenia ďasien, nebolí, často sa neodhalí. Môže to tiež uniknúť u fajčiarov, pretože fajčenie môže zakrývať včasné príznaky.

Práve preto je dôležité absolvovať pravidelné prehliadky u zubného lekára. Odborné vyšetrenie môže odhaliť príznaky ochorenia ďasien aj vtedy, keď nie sú jednoznačné a tak vám umožní začať ich liečiť skôr, než sa zhoršia.

Gingivitída je často spôsobená usadzovaním baktérií v zubnom povlaku na zuboch, okolo zubov a medzi nimi. Ak sa pravidelne neodstraňujú bežným čistením zubnou kefkou, môže povlak podráždiť ďasná, ktoré začervenajú a opuchnú, krvácajú a postupne začnú ustupovať. Ochorenie môže zasiahnuť aj lôžko zubu. Toto je posledná zastávka na ceste k ochoreniu ďasien. Nazýva sa parodontitída, je nevratná a môže zapríčiniť stratu zubu.

AKO MÔŽETE POMÔCŤ ZASTAVIŤ GINGIVITÍDU

Ak vám zubný lekár diagnostikuje gingivitídu, mal by vám ponúknuť odbornú radu o tom, ako sa o zuby starať doma tak, aby sa to ešte viac nezhoršilo. Takisto vám môže byť poskytnutá odborná liečba v ordinácii.

Kľúčom úspešnej liečby je odstránenie a kontrola tvorby baktérií v zubnom povlaku pomocou správnej starostlivosti o ústnu dutinu.

Prvým krokom je čistenie zubov dvakrát denne pomocou správnej techniky, aby ste zaistili, že vaše zuby a ďasná sú naozaj čisté. Ak u vás hrozí riziko vážneho ochorenia ďasien, môže vám zubný lekár odporučiť, aby ste používali jednu zubnú kefku na celé ústa plus špeciálne kefky a čistiace prostriedky pre ťažko dostupné miesta. Napríklad medzizubná alebo jednozväzková zubná kefka alebo niť na odstránenie povlaku z ťažko dostupných miest, ako napríklad medzi zubami.

Druhý krok je použitie zubnej pasty parodontax, pri ktorej je klinicky dokázané, že pomáha zastaviť a predchádzať krvácaniu ďasien.

Ak sa u vás objavia príznaky ochorenia ďasien, môže vám zubný lekár odporučiť, okrem čistenia zubov dvakrát denne, používať ústnu vodu parodontax Extra 0,2%. parodontax Extra 0,2% obsahuje chlórhexidín, ktorý funguje tak, že ničí baktérie v zubnom povlaku, ktoré môžu zapríčiniť ochorenie ďasien.

VŽDY SA OPÝTAJTE ODBORNÍKA

Udržiavať vaše ďasná a zuby zdravé, je najlepší spôsob ako predísť ochoreniu ďasien, nemalo by to však nikdy nahrádzať pravidelné prehliadky u zubného lekára a hygieničky. Iba odborník môže diagnostikovať gingivitídu alebo odhaliť, či to neprechádza do parodontitídy.