SYMPTÓMY GINGIVITÍDY A PRÍZNAKY, NA KTORÉ SI TREBA DAŤ POZOR

Gingivitída je počiatočné, mierne štádium ochorenia ďasien. Je nesmierne dôležité spozorovať známky gingivitídy čo najskôr, aby ste mohli rýchlo zasiahnuť a zastaviť vývoj tohto ochorenia skôr, než sa skomplikuje.

Ak sa totiž gingivitída nelieči, môže prerásť do parodontitídy, ktorá je vážnym nezvratným ochorením ďasien a najbežnejšou príčinou vypadávania zubov u dospelých. Dobrou správou je, že zlepšenie starostlivosti o ústnu dutinu môže pomôcť zbaviť sa gingivitídy a udržiavať si ďasná v dobrom stave. Je preto nesmierne dôležité všímať si akékoľvek známky gingivitídy, aby ste mohli zastaviť vývoj tohto ochorenia.

4 ZNÁMKY GINGIVITÍDY

Tu nájdete krátky návod, ktorý vám pomôže všimnúť si známky 4 hlavných symptómov gingivitídy:

1. Krvácajúce ďasná

Jeden z prvých symptómov ochorenia ďasien, ktoré si môžete spozorovať, je krvácanie ďasien. Zdravé ďasná nekrvácajú, preto ak pri čistení zubov alebo používaní zubnej nite zbadáte krv, môže ísť o známku gingivitídy. Tieto známky neignorujte ani vtedy, keď sa krv objavuje len zriedka, pretože môže ísť o príznaky rozvíjajúcich sa problémov s ďasnami.

2. Zápach z úst

Existuje mnoho príčin zápachu z úst alebo tzv. halitózy. Dôvodom môže byť potravina, ktorú ste zjedli, alebo nedostatočná starostlivosť o zuby a ďasná, môže to však byť aj počiatočná známka gingivitídy. Baktérie, ktoré sa vyskytujú pri ochorení ďasien, totiž pri rozklade čiastočiek jedla v ústach vylučujú odpudzujúci zápach. Ide o nepríjemnú situáciu, zároveň je to však aj jeden z príznakov, ktorý vás upozorní na rozvíjajúce sa ochorenie ďasien. 

3. Opuchnuté ďasná

Vaše ďasná by mali byť ružové a pevné. Keď si budete najbližšie čistiť zuby, lepšie sa pozrite do úst – ak sú vaše ďasná červené, zdurené a opuchnuté, môže ísť o symptómy gingivitídy a známku, že by ste sa mali o svoje ďasná lepšie starať.

4. Ustupujúce ďasná

Pozrite sa na seba do zrkadla a skúste zistiť, či vám ďasná neustupujú. O ustupujúcich ďasnách hovoríme vtedy, keď sa vaše ďasná odťahujú od zubov a odhaľujú koreň pod nimi. Zrejme si všimnete, že vaše zuby vyzerajú trochu dlhšie, alebo budete cítiť akýsi stupienok v miestach kontaktu ďasna so zubami (línia ďasna). Ďalšou známkou ustupujúcich ďasien môže byť citlivosť zubov. Ustupovanie ďasien patrí medzi relatívne bežné ťažkosti. Ak nimi trpíte, je potrebné zistiť ich príčinu a informovať sa o spôsobe, ako môžete zhoršovanie tohto stavu zastaviť. 

Vedeli ste, že bolesťou vás vaše telo upozorňuje na problém, no samotná gingivitída bolestivá nie je? Je ju preto jednoduché prehliadnuť. Bolestivé ďasná majú zvyčajne inú príčinu – napríklad zlá technika čistenia zubov alebo zubný absces. Ak sú vaše ďasná citlivé a bolestivé, obráťte sa na svojho zubného lekára, aby ste zistili, čo spôsobuje váš problém.

ČO ROBIŤ, AK SI MYSLÍTE, ŽE TRPÍTE GINGIVITÍDOU

Ak máte niektorý z príznakov gingivitídy, neignorujte to. Postup ochorenia ďasien je možné v počiatočných štádiách zastaviť, no ak sa tento problém nelieči, časom sa môže rozvinúť do parodontitídy, či dokonca vypadávania zubov. Ak spozorujete akýkoľvek z týchto symptómov, najlepšie, čo môžete urobiť, je navštíviť zubného lekára. Odborník dokáže odhaliť prvotné príznaky gingivitídy a poradí vám, ako ju najlepšie liečiť skôr, než sa váš stav zhorší. 

A hlavne si zapamätajte, že najlepším spôsobom, ako zastaviť postup ochorenia ďasien, je osvojiť si vhodnú starostlivosť o zdravie ústnej dutiny