AKO MÔŽETE PREDCHÁDZAŤ KRVÁCANIU ĎASIEN

Zdravé ďasná nekrvácajú, takže ak uvidíte krv pri vypľúvaní po vyčistení zubov kefkou alebo niťou, nie je to normálne. Môže to byť včasný príznak ochorenia ďasien, takže ak spozorujete krvácajúce ďasná, v každom prípade sa obráťte na svojho zubného lekára.

Existuje niekoľko možných príčin krvácajúcich ďasien. Príliš silné alebo nedostatočné čistenie zubov, užívanie niektorých liekov atď. Ochorenie ďasien je často zapríčinené usadzovaním baktérií v zubnom povlaku na zuboch, okolo zubov a medzi nimi. Ak sa tieto baktérie neodstránia (zvyčajne čistením kefkou), môžu podráždiť vaše ďasná a spôsobia, že začnú krvácať.

Takže, tu je šesť jednoduchých krokov, ktoré môžete zaviesť do vašej bežnej hygieny ústnej dutiny a znížite tak riziko krvácania pri vypľúvaní:

1. Dvakrát dve

Čistenie zubov pomáha odstraňovať baktérie povlaku a čiastočky jedla, ktoré, môžu podráždiť vaše ďasná a viesť k problémom typu gingivitída. Zuby si umývajte dvakrát denne po dobu dvoch minút, najlepšie použitím fluoridovej zubnej pasty parodontax.

2. Nič nevynechajte

Uistite sa, že si vyčistíte každý kútik vášho chrupu, vrátane miest, ktoré sú ťažko dostupné, ako napríklad medzi zubami. Pohybujte sa postupne po vašich ústach, vrátane vonkajších a vnútorných povrchov všetkých vašich zubov (horných i spodných), a tiež žuvacích plôch. O najlepšom spôsobe čistenia zubov sa môžete poradiť so svojim zubným lekárom.

3. Buďte jemní

Čo sa týka čistenia zubov, nie je pravidlo, že silnejšie je lepšie. V skutočnosti, príliš silné alebo časté čistenie alebo používanie opotrebovanej zubnej kefky môže poškodiť zubnú sklovinu. Preto buďte pri čistení zubov opatrní. Takisto sa odporúča zubnú kefku meniť každé tri mesiace.

4. Spoznajte svoje uhly

Používajte kruhový pohyb a umiestnite svoju kefku smerom k ďasnám pod 45 stupňovým uhlom. Toto pomáha vyčistiť okraj ďasien (miesto, kde sa ďasná stretávajú so zubom). Pre vnútorné povrchy vašich predných zubov držte kefku vo zvislej polohe a na prednú časť použite malé, krúživé pohyby.

5. Nezabudnite na okraj ďasien

Okraj ďasien môže byť náchylný na tvorbu škodlivých baktérií povlaku. Dávajte veľký pozor, aby ste odstránili povlak aj z tohto miesta, a tiež z medzier medzi vašimi zubami. Spolu s pravidelným používaním zubnej nite a medzizubnej kefky vám toto môže pomôcť ovládať tvorbu povlaku.

6. A nezabudnite ani na jazyk

Dobrá ústna hygiena sa netýka len zubov a ďasien. Ak si budete jemne čistiť aj jazyk, budete mať sviežejší dych.