ČO SPÔSOBUJE ZÁPAL ĎASIEN?

Zdravé ďasná sú ružové a pevné. Ak sú teda vaše ďasná zapálené a sú začervenané a opuchnuté, mohla by to byť známka problémov s ďasnami. Existuje niekoľko príčin zapálených ďasien, preto je dôležité zistiť, čo zápal spôsobuje. 

PRÍČINY ZÁPALU ĎASIEN

Zapálené ďasná môžu mať niekoľko príčin: 

Zubný povlak – Nahromadený zubný povlak je bežnou príčinou gingivitídy, prvého štádia ochorenia ďasien. Baktérie v zubnom povlaku sa neustále hromadia na zuboch a v ich okolí, no ak sa však pravidelným čistením neodstraňujú, môžu dráždiť ďasná, ktoré sa potom začervenajú a zapália. Vo všeobecnosti zápaly spojené s ochorením ďasien nie sú bolestivé, ak sa však neliečia, môžu sa zhoršiť a vyústiť do parodontitídy, vážneho a nezvratného štádia ochorenia ďasien, ktoré môže viesť až k vypadávaniu zubov.

Afty v ústach – Tieto červené, biele alebo sivé ranky môžu byť bolestivé a môžu sa objaviť kdekoľvek v ústach vrátane ďasien, čo máva za následok ich bolestivosť a zápal. Objaviť sa môže jedno, no i niekoľko raniek po celých ústach. Hoci sú nepríjemné, zvyčajne sú neškodné a o niekoľko dní zmiznú. Antimikrobiálna ústna voda, ako je napríklad parodontax Extra 0,2%, dokáže urýchliť hojenie a predísť infekcii. Ak ranky neustupujú a stále sa vracajú, mali by ste navštíviť zubného lekára.

Odrené ďasná – ak si čistíte zuby príliš silno, môže dôjsť k poraneniu jemného tkaniva ďasna, čo môže spôsobiť bolesť a zápal. Účinným spôsobom, ako si pomôcť je čistenie miernymi, kruhovými pohybmi. 

Keďže existuje mnoho príčin zápalu ďasien, mali by ste sa objednať k zubnému lekárovi, ktorý zistí, čo zápal ďasna spôsobilo a odborne vám poradí s jeho liečbou. 

LIEČBA ZÁPALU ĎASIEN

Ak sú vaše zapálené ďasná príznakom gingivitídy, najlepším spôsobom, ako ich vyliečiť, je informovať sa u zubného lekára, ako zlepšiť každodennú starostlivosť o zdravie ústnej dutiny. Možno bude stačiť čistenie zubnou pastou s fluoridom dve minúty dvakrát denne alebo každodennou špecializovanou zubnou pastou pre zdravé ďasná, ako je parodontax.

Zmena zubnej pasty na zubnú pastu parodontax vám môže pomôcť zastaviť krvácanie ďasien a zároveň mu predchádzať. Jej používanie dvakrát denne je pri odstraňovaní nahromadeného zubného povlaku pozdĺž línie ďasna (miesto kontaktu ďasna so zubom) 4x účinnejšie* ako čistenie inou zubnou pastou, čím pomáha udržiavať zdravé ďasná a silné zuby.

Zubný lekár vám pravdepodobne odporučí používanie medzizubných kefiek alebo zubnej nite, ktorými si budete čistiť ťažko dostupné miesta, a krátkodobé používanie ústnej vody parodontax Extra 0,2%, ktorá pomáha odstrániť baktérie zubného povlaku. 

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)