ČO JE PARODONTITÍDA?

Ochorenie parodontu je medicínske pomenovanie ochorenia ďasien. Svojím názvom zastrešuje celý rad ochorení ďasien vrátane gingivitídy, ktorá je miernym štádiom tohto ochorenia, no zvyčajne sa ním označuje jej druhé štádium – parodontitída, ktorá je vážnejšou formou ochorenia ďasien.

Parodontitída je jedno z najbežnejších ochorení postihujúcich ľudí a vedúce k vypadávaniu zubov dospelých, preto je dôležité byť si vedomý tohto ochorenia a spôsobu, akým sa môže zhoršovať.

Ak nezastavíte postup gingivitídy, ktorá je prvým štádiom parodontitídy, chronického zápalového ochorenia postihujúceho ozubicu, ktorá zahŕňa tkanivá, ligamenty a kosti obkolesujúce a podopierajúce zuby. V prípade, že sa nelieči, môžu sa tieto štruktúry vážne poškodiť, čo by napokon viedlo k vypadnutiu zuba.

ČO SPÔSOBUJE PARODONTITÍDU?

V zdravých ústach sa nachádza viac ako 700 rôznych typov baktérií. Väčšina z nich je neškodná. Typ, ktorý spôsobuje parodontitídu za normálnych okolností nespôsobuje žiadne problémy, no za istých podmienok môže byť škodlivá. Stáva sa to vtedy, keď sa vrstva baktérií a čiastočiek jedla, tzv. zubný povlak, pravidelne neodstraňuje čistením zubnou kefkou.

Ak sa zubný povlak nenaruší, stáva sa z neho úrodná pôda pre množenie baktérií. Vtedy vzniká škodlivý vedľajší produkt, ktorý podnieti prirodzenú reakciu tela a vedie k zápalu a opuchnutým zapáleným ďasnám. Ak sa tento stav nelieči, ochorenie sa zhoršuje a zubný povlak sa mení na zubný kameň, tuhú usadeninu, ktorá sa už zubnou kefkou odstrániť nedá.

S rastúcim zubným kameňom sa stále viac zubného povlaku hromadí smerom ku koreňu zuba a zápal sa stáva chronickým. V mieste, kde sa ďasno začína oddeľovať od zuba, sa vytvárajú vačky, do ktorých sa dostávajú škodlivé baktérie, šíri sa infekcia a poškodzuje sa čeľustná kosť a štruktúry v okolí zuba, čo vedie k vypadávaniu zubov.

ČO ZNAMENÁ PARODONTITÍDA?

Ak nechcete, aby sa parodontitída zhoršovala, je na jej zastavenie nevyhnutné nasadiť liečbu. Prvým krokom je návšteva zubného lekára, ktorý dokáže ochorenie identifikovať a odporučiť vám najlepší spôsob liečby.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov liečby parodontitídy a zubný lekár vám vysvetlí, ktorý z nich je ten najvhodnejší pre vás. Sú to napríklad:

  • Odporúčania na zlepšenie starostlivosti o zdravie ústnej dutiny – ak sa u vás objavia symptómy gingivitídy, mal by vám zubný lekár poradiť, ako sa vyhnúť jej rozvinutiu do vážnejšieho ochorenia a vysvetliť vám, ako si správnym čistením zubnou kefkou čo najúčinnejšie odstrániť zubný povlak alebo ako používať zubnú niť a medzizubné kefky na vyčistenie ťažko dostupných miest. Zubný lekár vám môže navrhnúť každodenné používanie špeciálnej zubnej pasty, ako je parodontax , ktorá je pri používaní dvakrát denne až 4x účinnejšia* v odstraňovaní nahromadených baktérií zubného povlaku pozdĺž línie ďasien (miesto kontaktu ďasna so zubom) ako iná zubná pasta, čím pomáha udržiavať zdravé ďasná a silné zuby.
  • Profesionálne čistenie – ide o odstránenie zubného povlaku a zubného kameňa a leštenie zubov, pri ktorom zubný lekár alebo hygienička zoškriabe nahromadený zubný povlak a zubný kameň a vyleští zuby, aby zabránil opätovnému nahromadeniu usadenín.
  • Operácia ďasien – existuje niekoľko typov operácií ďasien, ktoré sa vykonávajú na liečbu parodontitídy. Zubný lekár môže nadvihnúť alebo zrezať ďasno, aby vyčistil usadený zubný povlak alebo zubný kameň na povrchu koreňa zuba, potom toto miesto vyleští, aby zabránil opätovnému nahromadeniu usadenín. Je možné, že po operácii ďasna vám zubný lekár navrhne krátku kúru s antimikrobiálnou ústnou vodou, ako je napríklad parodntax Extra 0,2%, ktorá pomáha ničiť baktérie a predchádzať infekcii.

V každom prípade by však mal zubný lekár pokračovať v pozorovaní vývoja vášho ochorenia, aby sa uistil, že liečba je správna a pomáha udržiavať vaše ďasná čo najzdravšie.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)