ČO JE TO ODSTRÁNENIE ZUBNÉHO KAMEŇA A LEŠTENIE?

Ochorenie ďasien je často spôsobené tvorbou baktérií v zubnom povlaku. Najlepší spôsob, ako ich odstrániť, je čistenie zubov kefkou dvakrát denne. Ale bez ohľadu na to, ako dobre si čistíte zuby, vždy tam budú ťažko dostupné miesta, ktoré sa ťažko udržiavajú čisté. Na týchto miestach sa môžu nahromadiť baktérie a môžu mineralizovať, čím vytvoria tvrdý, krehký povrch, ktorý sa nazýva kalkulus alebo zubný kameň. Tento už nie je možné odstrániť iba čistením zubov zubnou kefkou. Ak sa neodstráni, môže sa vytvoriť ešte viac povlaku okolo zubov a pod okrajom ďasien, čo môže viesť k zhoršeniu ochorenia ďasien.

Na zníženie rizika ochorenia ďasien alebo zastavenia, aby sa to nezhoršilo, vám môže zubný lekár odporučiť profesionálne vyčistenie zubov, ako je odstránenie zubného kameňa a leštenie tak, aby boli vaše zuby čisté.

ČO OČAKÁVAŤ

Odstránenie zubného kameňa a leštenie môže vykonať váš zubný lekár alebo hygienička.

Prvý stupeň škrabania odstraňuje usadeniny povlaku a zubného kameňa. Častokrát sa najskôr používa ultrazvuk, ktorý odstráni veľké množstvo zubného kameňa, po ktorom nasleduje použitie špeciálnych ručných nástrojov na odstránenie zvyškov.

Ďalším krokom je leštenie zubov, aby bol povrch naozaj jemný. Hoci sa pri leštení odstraňujú škvrny a zuby zostanú jasné a lesklé, nie je to len kozmetický zákrok. Vyhladzuje tiež drobné nedostatky a škvrny drsnej textúry na zuboch, aby ochránil pred ďalšou tvorbou povlaku.

Váš zubný lekár vás poučí o tom, ako často by ste mali chodiť na odstránenie zubného kameňa a leštenie. Je dôležité si uvedomiť, že profesionálne čistenie je len doplnok k dobrej každodennej starostlivosti o ústnu hygienu a nikdy by nemal nahradiť čistenie zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou. Aby ste predišli tvorbe povlaku v období medzi zubnými prehliadkami, zubár alebo hygienička vám môžu odporučiť zubnú pastu, akou je napríklad parodontax.