Location:

"Illustration of bacteria on the gums, with the label  'Causes'"
"Illustration of bacteria on the gums, with the label  'Causes'"

Príčiny
ochorenia
ďasien

Ako baktérie v zubnom povlaku spôsobujú ochorenie ďasien

Vedeli ste, že vo vašich ústach sa nachádza viac ako 300 typov baktérií? V skutočnosti je to úplne normálne, pričom len malé percento týchto baktérií môže spôsobiť zubný kaz alebo ochorenie ďasien.

Ale aj malé množstvo baktérií môže podráždiť vaše ďasná, keď sa množia a vzniká povlak. Naviac to môže viesť k ďalšiemu radu problémov – od krvácajúcich alebo opuchnutých ďasien kvôli gingivitíde, k oveľa vážnejším problémom, ako sú parodontitída a dokonca strata zubu.

Illustration of bacteria within the gums, highlighted by a magnifying glass

Baktérie v zubnom povlaku a ochorenie ďasien

Baktérie v zubnom povlaku sú jednou z najčastejších príčin ochorenia ďasien. Baktérie využívajú cukor z potravy na tvorbu kyselín, ktoré môžu podráždiť vaše ďasná, postupne rozpúšťať zubnú sklovinu, prípadne viesť až k vzniku zubného kazu. Vypúšťané toxíny z baktérií môžu tiež spôsobiť zápal a poškodiť okolité tkanivá ďasien, čím oznamujú vášmu telu, aby do postihnutej oblasti vysielalo viac krvi. To môže spôsobovať, že vaše ďasná pri čistení zubov krvácajú.

Ak sa neodstráni každý deň čistením zubnou kefkou a niťou, povlak môže vytvrdnúť na zubný kameň. Ide o tvrdú vrstvu, ktorá sa zhromažďuje okolo okraja ďasien a pevne sa drží na vašich zuboch, čo ale spôsobuje, že je oveľa zložitejšie udržať ich čisté.

Okrem toho prítomnosť baktérií môže spôsobiť, že vaše ďasná začnú ustupovať zo zubov, pričom zanechajú malé miesta alebo vrecká, kde sa môže vytvoriť ešte viac povlaku. Časom sa tieto vrecká môžu prehĺbiť a môžu odhaliť kosti a tkanivá, ktoré podopierajú a ochraňujú vaše zuby.

Ako môže parodontax pomôcť

Pri používaní dvakrát denne, je zubná pasta parodontax 4-krát účinnejšia* pri odstraňovaní baktérii povlaku. Obsahuje častice extra jemného hydrogénuhličitanu sodného, ktorý sa dostáva pod vrstvu povlaku usadeného na vašich zuboch, aby zničil baktérie.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)

Iné spôsoby, ako predísť tvorbe zubného povlaku

Je dôležité absolvovať pravidelné prehliadky u zubného lekára, ktorý vám pomôže skontrolovať množstvo baktérií povlaku vo vašich ústach a začne riešiť vaše problémy, skôr ako sa skomplikujú. Na svojho zubného lekára by ste sa mali obrátiť hneď, ak spozorujete nejaký príznak ochorenia ďasien, ako napríklad, že pri čistení zubov zubnou kefkou alebo niťou zbadáte krv.

Okrem pravidelného čistenia zubov, existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré si môžete osvojiť a pomôcť tak obmedziť množstvo baktérií v zubnom povlaku, ktoré sa hromadia na zuboch, okolo zubov a medzi nimi.

  1. Aby ste sa zbavili povlaku na ťažko dostupných miestach medzi zubami použitie zubnú niť alebo medzizubnú kefku.
  2. Používajte manuálnu alebo elektrickú zubnú kefku s malou hlavou a jemnými, okrúhlymi štetinami a nezabudnite si čistiť aj oblasť okolo okraja ďasien.
  3. Vypláchnite si ústa ústnou vodou, akou je napríklad ústna voda parodontax Daily Mouthwash, ktorá poskytuje každodennú ochranu ďasien.