PREČO JE POTREBNÉ POUŽÍVAŤ ZUBNÚ NIŤ?

Udržiavanie čistých zubov a ďasien odstraňovaním baktérií zubného povlaku je najlepším spôsobom, ako sa chrániť pred ochorením ďasien. Niekedy však môže byť ťažké dostať sa do miest medzi zubami len zubnou kefkou. Zubná niť alebo páska preto môže pomôcť pri odstraňovaní zubného povlaku nahromadeného medzi zubami a pod líniou ďasna (na mieste, kde dochádza ku kontaktu zuba s ďasnom).

Medzizubná kefka môže byť pri čistení týchto ťažko dostupných miest veľmi užitočná, no niektoré medzery medzi zubami sú príliš úzke. V takýchto prípadoch je vhodnou alternatívou práve zubná niť.

POUŽITIE ZUBNEJ NITE

Správna technika je pri používaní zubnej nite kľúčová. Tu nájdete jednoduchý návod ako na to:

  1. Zubnú niť používajte s citom – nikdy si ňou zuby nečistite príliš prudko, mohli by ste si tým poraniť ďasná.
  2. Odtrhnite si približne 45 cm nite a jej konce si ovite na oboch rukách o jeden prst.
  3. Niť jemne uchopte medzi palce a ukazováky a ponechajte medzi nimi približne 2,5 cm napnutý kúsok nite.
  4. Opatrným kolísavým pohybom vložte niť medzi zuby.
  5. Keď niť dosiahne líniu ďasna, prehnite ju do tvaru písmena C smerom k zubu.
  6. Pridržte niť na boku zuba a jemne posúvajte niťou smerom od ďasna. Postup zopakujte na druhej strane medzizubného priestoru na bočnej strane protiľahlého zuba. Niť netrhajte ani neprerezávajte.
  7. Nezabudnite na zadnú stranu posledného zuba.
  8. Dodržiavajte pravidelný rytmus, aby ste nevynechali žiaden zub.

Ak si nie ste istý správnym používaním zubnej nite, obráťte sa na svojho zubného lekára alebo hygieničku a požiadajte ho, aby vám správnu techniku predviedol.

Je možné, že po prvých pokusoch používania zubnej nite budú vaše ďasná krvácať, malo by sa to však čoskoro upraviť. Ak však bude krvácanie pretrvávať aj po niekoľkých dňoch, môže ísť o známku ochorenia ďasien. Porozprávajte sa o tom so svojim zubným lekárom, ktorý skontroluje vaše ďasná a poradí vám, ako ochorenie ďasien liečiť.

AKO ČASTO BY STE MALI POUŽÍVAŤ ZUBNÚ NIŤ?

Mnohí si nie sú istí tým, ako často by sa mala zubná niť používať alebo či by sa mala používať pred čistením zubnou kefkou alebo po ňom. Od 12 rokov by sa mali medzizubné kefky alebo zubné nite používať na čistenie medzizubných priestorov jedenkrát denne pred čistením zubnou kefkou.