ŠESŤ VINNÍKOV, KTORÍ BY MOHLI SPÔSOBIŤ HALITÓZU

Keď máte halitózu a váš dych zapácha, môže vás to privádzať do rozpakov a môžete sa cítiť nepríjemne v spoločenských situáciách alebo v blízkosti niekoho. Preto je dôležité, aby ste lepšie pochopili, aké sú hlavné príčiny halitózy. Pozrieme sa na šesť možných príčin halitózy a na to, čo s nimi robiť:

1. O SVOJE ZUBY A ĎASNÁ SA NESTARÁTE DOBRE

Baktérie v zubnom povlaku sa usádzajú na zuboch, okolo zubov a medzi nimi a môžu byť zodpovedné za halitózu. Baktérie v zubnom povlaku rozkladajú čiastočky jedla v ústach, a tým môže dochádzať k nepríjemnému zápachu.

Najlepší spôsob, ako tomu predísť, je čistenie zubov dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou a zubnou niťou, aby ste odstránili povlak a čiastočky jedla z ťažko dostupných miest medzi zubami.

2 MÔŽETE BYŤ NA CESTE K OCHORENIU ĎASIEN

Halitóza môže byť jedným z včasných príznakov ochorenia ďasien, pretože je tiež zapríčinená usadzovaním baktérií povlaku pozdĺž okraja ďasien. To môže spôsobovať zápach z úst. Ak sa povlak pravidelne neodstraňuje, môže zapríčiniť opuch ďasien a symptómy gingivitídy. Ak sa nebudú liečiť, môže to mať za následok vážnejšie ochorenie ďasien.

Aby ste pomohli predísť gingivitíde, zuby si čistite kefkou dvakrát denne s fluoridovou zubnou pastou, ako je parodontax, ktorá je špeciálne navrhnutá na odstránenie zubného povlaku.

3. ČO JETE A PIJETE

Ak jete potraviny so silnými arómami, ako sú cesnak, cibuľa a koreniny, alebo pijete kávu, či alkohol, dočasne to môže spôsobiť zlý dych. Najlepší spôsob, ako to zastaviť, je obmedziť tieto druhy potravín a nápojov.

4. STE FAJČIAR ALEBO ŽUJETE TABAK

Fajčenie cigariet, fajok alebo žuvanie tabaku môže spôsobiť zápach z úst. Môže tiež zafarbiť zuby a existuje väčšie riziko vzniku ochorenia ďasien. Porazte zlozvyk fajčenia pre zdravšie ústa, belšie zuby a sviežejší dych.

5. STE NA NÁRAZOVEJ DIÉTE

Urýchľujúce, nárazové diéty alebo diéty s nízkym obsahom sacharidov môžu mať vedľajšie účinky a zapríčiňovať zápach z úst. Je to tým, že telo je nútené metabolizovať tuk a produkuje chemikálie, ktoré sa nazývajú ketóny. Tieto sa uvoľňujú do vášho dychu, ktorý potom zapácha. Tento typ halitózy sa môže vyliečiť iba zmenou stravovania.

6. MÁTE ZDRAVOTNÉ ŤAŽKOSTI

V zriedkavých prípadoch môžu zdravotné ťažkosti spôsobiť, že váš dych zapácha. Jednou z nich je „sucho v ústach”, ktoré sa v medicíne označuje termínom „xerostómia”. Dochádza k nej pri nedostatku slín v ústach, pretože sliny pomáhajú zvlhčiť ústa a vyplaviť baktérie, ktoré spôsobujú zápach z úst.

Gastrointestinálne problémy, diabetes, infekcie krku alebo hrudníka môžu tiež spôsobiť zápach z úst. Ak máte obavy, mali by ste sa poradiť so svojim zubným alebo všeobecným lekárom.