Location:

Spit with blood in a sink drain
Symptoms

Symptómy

Všetko, čo potrebujete vedieť o ustupujúcich ďasnách

Termín ustupujúce ďasná znamená to, keď sa ďasná sťahujú zo zubu a odkrývajú koreň. Prvým znakom môže byť zvýšená citlivosť zubov, ale môžete tiež spozorovať, že vaše zuby sú dlhšie oproti ostatným alebo cítite medzeru tam, kde sa ďasno stretáva so zubom (toto miesto je známe ako okraj ďasien).

Hoci je to bežný problém, ustupovanie ďasien by sa nemalo ignorovať, pretože môže byť príznakom ochorenia ďasien.

Illustration of receding gums

Čo spôsobuje ústup ďasien?

Ústup ďasien môže byť zapríčinený viacerými faktormi, vrátane starnutia, príliš silného čistenia zubov alebo nedostatočnej starostlivosti o ústnu dutinu. Nedostatočná starostlivosť o ústnu dutinu môže viesť ku gingivitíde, keď sa ďasná zapália kvôli prítomnosti baktérií v zubnom povlaku a, ak sa neodstráni, môžu začať ustupovať.

Ak sa neodhalí príčina ustupujúcich ďasien a bude to pokračovať, ustupovanie ďasien môže prejsť do oveľa vážnejších problémov v ústnej dutine. Ďasno bude ustupovať zo zubu, vytvorí okolo neho vrecko a môže sa tam vytvoriť ešte viac povlaku. Časom, ako sa vrecká prehlbujú, ďasná ďalej ustupujú a môže dôjsť ku strate zubu.

Ako zastaviť ustupujúce ďasná

Toto je fakt: Ak už raz ďasná začnú ustupovať, nevrátia sa späť. To znamená, že je dôležité, aby ste odhalili a začali problém riešiť vo včasnom štádiu. Predtým, než prepukne do niečoho vážnejšieho.

Takže prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, ak spozorujete ustupovanie ďasien, je obrátiť sa na svojho zubného lekára. On bude schopný určiť príčinu ustupujúcich ďasien a poradí vám najvhodnejšiu liečbu.

Tým, že si prejdete svoju bežnú starostlivosť o ústnu dutinu so svojim zubným lekárom, ako prvé môžete pomôcť zastaviť ustupujúce ďasná a v druhom rade, ak už ustupujúcimi ďasnami trpíte, môžete predísť tomu, aby sa to zhoršilo.

Ak prejdete na zubnú pastu, akou je zubná pasta na každodenné použitie parodontax, môžete pomôcť zastaviť a predísť krvácaniu ďasien. Čistenie zubov dvakrát denne, je 4-krát účinnejšie* pri odstraňovaní vytvorených baktérií povlaku pozdĺž okrajov ďasien (miesto, kde sa ďasno stretáva so zubom) a pomáha udržiavať ďasná zdravé a zuby silné.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)