ZDRAVÝ ŽIVOT, ZDRAVÉ ĎASNÁ

Asi nie je prekvapením, že zdravý životný štýl prináša mnoho výhod. Cítime sa lepšie a v dobrej kondícii, vďaka čomu sa dokážeme vyhnúť nepríjemným ochoreniam. Na jednu vec však pri snahe udržiavať svoje telo v najlepšej forme často zabúdame – na naše ústa.

Ak sa staráte o svoje zdravie a pohodu tým, že ste aktívny, vhodne sa stravujete a dbáte o svoje mentálne zdravie, ústna hygiena by mala tiež byť prirodzenou súčasťou tohto zdravého životného štýlu. Udržiavanie zdravých ďasien nie je náročné, no ak ich starostlivosť zanedbávate, zvyšujete tým riziko, že sa u vás objaví gingivitída. Ak sa gingivitída nelieči, môže sa rozvinúť do vážnejšej a nezvratnej formy ochorenia ďasien, tzv. parodontitídy, ktorá je najčastejšou príčinou vypadávania zubov u dospelých.

Preto by ste popri návštevách posilňovne, prechádzkach do práce, jedení ovocia a zeleniny a uvoľňujúcich meditáciách nemali zabúdať ani na vhodnú starostlivosť o zuby a ďasná.

AKO SI UDRŽAŤ ZDRAVÉ ĎASNÁ

Dobrá starostlivosť o zdravie ústnej dutiny je jednoduchá a je najlepším spôsobom, ako chrániť zuby a ďasná a udržiavať si svieži dych. Tu nájdete návod, ako si zachovať zdravú ústnu dutinu:

  • Dvakrát denne si čistite zuby zubnou kefkou po dobu dvoch minút špecializovanou zubnou pastou pre zdravé ďasná, ako je parodontax. Vďaka fyzickému odstráneniu nahromadených baktérií v zubnom povlaku pozdĺž línie ďasna (na mieste, kde dochádza ku kontaktu zuba s ďasnom) je zubná pasta parodontax pri odstraňovaní hlavnej príčiny krvácania ďasien 4x účinnejšia* ako iná zubná pasta. Pri používaní dvakrát denne je klinicky dokázané, že pomáha zastaviť krvácanie ďasien, ktoré je jedným z hlavných symptómom ochorenia ďasien, a predchádzať mu.
  • Používajte zubnú niť a medzizubné kefky, vďaka ktorým budú aj ťažko dosiahnuteľné miesta zubov čisté.
  • Používajte ústnu vodu, akou je ústna voda parodontax Daily Mouthwash, ktorá chráni ďasná každý deň a pomáha udržiavať svieži dych.
  • Nezanedbávajte pravidelné prehliadky u zubného lekára, pretože len odborník dokáže odhaliť problémy s ďasnami ešte skôr, než si všimnete prvé symptómy. Ak je to potrebné, zubný lekár vám poradí, ako liečiť ochorenie ďasien, aby sa vám stav nezhoršoval.
  • Ak fajčíte, prestaňte. Fajčiari sú náchylnejší na ochorenia ďasien, pretože fajčenie alebo žuvanie tabaku oslabuje imunitný systém, čo umožňuje rýchlejší rozvoj gingivitídy a jej liečba je komplikovanejšia. Ak chcete chrániť svoje zdravie a zároveň svoje ďasná, poraďte sa so svojím lekárom o tom, ako prestať fajčiť.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)