Location:

Spit with blood in a sink drain
Symptoms

Symptómy

Čo spôsobuje stratu zubov?

Keď ste dieťa, strata zubu predstavuje krok na ceste za dospelosťou. Ale keď ste starší, je to nepríjemná skúsenosť, ktorá zanechá dlhotrvajúce následky na vzhľade, vo vašich ústach a často tiež dochádza k strate sebavedomia.

Existuje viacero príčin, prečo môže v dospelosti dôjsť k strate zubu. Zub môžete stratiť pri nehode alebo dôsledkom zdravotných problémov, ale jednou z hlavných príčin straty zubov je vážne, nevratné ochorenie ďasien parodontitída.

Illustration of a loose tooth

Prečo ochorenie ďasien môže viesť k
strate zubu

Zdravé ďasná sú dôležité pre zdravie vašich zubov.

Vaša čeľusť drží každý zub v lôžku. Preto je dôležité, aby táto kosť nebola vystavená baktériám, pretože infekcia by ju mohla poškodiť a mohlo by dôjsť k strate zubu. Vaše ďasná poskytujú ochrannú bariéru medzi kosťou a baktériami povlaku vo vašich ústach.

Cesta ochorenia ďasien sa začína usadzovaním baktérií v zubnom povlaku, ktoré môžu podráždiť ďasná. Toto spôsobí ich začervenanie a opuchnutie a pri čistení zubnou kefkou alebo niťou môžu krvácať. Toto sú príznaky prvého štádia ochorenia ďasien, gingivitídy. Ak sa toto štádium nelieči, môže to prejsť do nevratného druhého štádia, parodontitídy alebo k strate zubu.

Baktérie v zubnom povlaku môžu zapríčiniť ustupovanie ďasien od zubov, zanechávajúc voľné miesta, kde sa môže nahromadiť ešte viac povlaku a dôjsť k infekcii. Ak sa to nelieči, táto infekcia môže zasiahnuť kosť a tkanivá vo vašich ďasnách, ktoré postihujú podpornú štruktúru pre vaše zuby. Ak sú kosti a tkanivá vo vašich ďasnách poškodené, môže dôjsť k strate zubu.

Kľúčom, ako predísť strate zubu je nikdy to nenechať zájsť až tak ďaleko.

Pravidelné prehliadky u vášho zubného lekára sú dôležité, pretože ochorenie ďasien nie vždy spôsobuje bolesť. V podstate by ste si ani nikdy nemuseli všimnúť, že ním trpíte, ale profesionálne kontroly môžu odhaliť včasné príznaky a vy môžete potom podstúpiť kroky na liečbu ochorenia ďasien, aby sa to nezhoršilo.

Toto je zvlášť dôležité, ak fajčíte, pretože fajčenie môže zamaskovať príznaky ochorenia ďasien.

Ak váš zubný lekár odhalí, že máte trvácne alebo zhoršujúce sa problémy s ďasnami, môže vám odporučiť používanie ústnej vody parodontax Extra 0,2%. Obsahuje antimikrobiálnu zložku, ktorá sa nazýva chlórhexidín, ktorý ničí baktérie v zubnom povlaku a dáva vašim ďasnám šancu na uzdravenie. Ak sa použije včas, skôr ako sa gingivitída dostane do ďalšieho štádia, pomôže zastaviť cestu, ktorá vedie k strate zubu.