Location:

Spit with blood in a sink drain
Symptoms

Symptómy

Čo spôsobuje opuchnutie ďasien?

Zdravé ďasná sú pevné a ružové, pričom opuchnuté ďasná sú začervenané a zdurené. Často ide o jeden zo symptómov ochorenia ďasien, preto je dôležité sa obrátiť na zubného lekára čo najskôr, aby sa tento stav nezhoršoval.

Najbežnejšou príčinou opuchnutých ďasien (resp. zapálených ďasien) sú baktérie v zubnom povlaku, ktoré sa hromadia na zuboch, v ich okolí a medzi nimi. Objavujú sa vtedy, keď v ústach zostávajú čiastočky jedla obsahujúce sacharidy (cukry a škroby).

Ak sa baktérie v zubnom povlaku neodstránia (zvyčajne čistením), môže to spôsobiť opuchnutie ďasna v okolí zuba. Tento zápal sa môže napokon rozšíriť do ďasnového lôžka, v ktorom je zub uložený, alebo môže viesť k ešte vážnejšiemu problému, akým je parodontitída.

Opuch ďasien však môže mať aj iné príčiny, preto sa v prípade pochybností obráťte na zubného lekára, pretože len odborník vám s liečbou dokáže najlepšie poradiť.

Ochorenie ďasien je len zriedka bolestivé, takže ak sú vaše ďasná bolestivé, je to pravdepodobne spôsobené niečím iným, napríklad neprimeraným tlakom pri čistení alebo zubným abscesom. Ak máte obavy, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc zubného lekára, ktorý vám poradí, ako bolestivé ďasná liečiť. V prípade opuchnutých ďasien môže ísť o známku gingivitídy.

Illustration of swollen gums

Liečba opuchnutých ďasien

Okrem konzultácií u zubného lekára a pravidelných kontrol existuje niekoľko spôsobov, ako môžete odstrániť baktérie v zubnom povlaku, a tým pomôcť liečbe opuchnutých ďasien.

  1. Čistite si zuby zubnou pastou parodontax na každodenné použitie, ktorá je pri odstraňovaní nahromadeného zubného povlaku pozdĺž línie ďasien (miesto kontaktu ďasna so zubom) 4x účinnejšia* ako iná zubná pasta, čím pomáha udržiavať zdravé ďasná a silné zuby.
  2. Používajte elektrickú alebo bežnú zubnú kefku s mäkkými oblými štetinami a malou hlavou a venujte mimoriadnu pozornosť miestam, kde dochádza ku kontaktu ďasien a zubov.
  3. Používajte zubnú niť alebo medzizubné kefky, ktoré pomáhajú odstraňovať z ťažko dostupných miest (napr. medzi zubami) baktérie v zubnom povlaku.
  4. Používajte ústnu vodu, ako napríklad ústnu vodu parodontax Daily Mouthwash, ktorá slúži na každodennú ochranu ďasien.

Osvojenie si vhodnej starostlivosti o ústnu dutinu je najlepšou domácou liečbou opuchnutých ďasien.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)