Location:

Spit with blood in a sink drain
Symptoms

Symptómy

Čo to znamená, keď Vám krvácajú ďasná?

Vypľúvať krv pri čistení zubov nie je normálne. Môže to byť včasný príznak ochorenia ďasien a prvá zastávka na ceste ku strate zubov.

Či už zbadáte krv v umývadle pri čistení zubov iba príležitostne, alebo každý deň, nikdy by ste krvácajúce ďasná nemali ignorovať.

Illustration of a bleeding gum

Príčiny krvácajúcich ďasien

Krvácajúce ďasná môžu byť spôsobené povlakom, lepkavým filmom baktérií, ktorý sa neustále usadzuje na zuboch, okolo zubov a medzi nimi. Ak zubný povlak nie je pravidelne odstraňovaný, môže podráždiť ďasná a to potom vedie k začervenaniu, opuchnutiu a zápalu.

Existuje však niekoľko ďalších možných príčin krvácajúcich ďasien. Sú to napríklad nadmerné alebo príliš silné čistenie zubov, nová zubná kefka alebo zubná niť a niektoré lieky.

Ako zastaviť krvácajúce ďasná 

Bez ohľadu na to, čo si myslíte, že môže byť príčinou krvácania vašich ďasien, najlepšie, čo môžete urobiť, je obrátiť sa na svojho zubného lekára čo najskôr. Vyšetrí vaše príznaky a stanoví najvhodnejšiu liečbu pre vaše krvácajúce ďasná.

Existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré by ste mali dodržiavať v rámci liečby krvácajúcich ďasien. Zmeňte svoju rutinnú starostlivosť o ústnu dutinu, čo môže pomôcť zastaviť problémy. Tieto kroky by ste mali dodržiavať každý deň a nielen vtedy, keď zbadáte krv pri vypľúvaní:

  1. Čistite si zuby dvakrát denne po dobu aspoň dvoch minút zubnou pastou, ako je špeciálna zubná pasta parodontax. Pri používaní dvakrát denne je špeciálna zubná pasta na každodenné použitie parodontax 4-krát účinnejšia* pri odstraňovaní hlavnej príčiny krvácajúcich ďasien.
  2. Použite manuálnu alebo elektrickú zubnú kefku s malou hlavou s jemnými okrúhlymi štetinami, pričom dbajte na okraj ďasien.
  3. Na odstránenie povlaku z ťažko dostupných miest medzi zubami použitie zubnú niť alebo medzizubnú kefku.
  4. Používajte ústnu vodu, ako napríklad ústnu vodu parodontax Daily Mouthwash, ktorá poskytuje každodennú ochranu ďasien.
  5. Pravidelne navštevujte svojho zubného lekára, pretože on môže odhaliť problémy s ďasnami ešte skôr, ako sa u vás objavia príznaky. Ak sa u vás objavilo krvácanie ďasien, oznámte to hneď svojmu zubnému lekárovi, ktorý vám pomôže liečiť problém skôr, ako sa stane vážnym.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report.
(neplatí pre variantu parodontax Whitening)