Location:

Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'
Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'

ŠTÁDIÁ

Čo je to parodontitída a ako môže viesť ku strate zubov?

Parodontitída (alebo ochorenie parodontu) je bakteriálna infekcia špecifických tkanív, väzov a kostí, ktoré sú okolo a podopierajú vaše zuby. Tieto tkanivá sú vo všeobecnosti známe ako parodont.

Ide o jedno z najzávažnejších štádií ochorenia ďasien. Ak už raz máte parodontitídu, je to nevratné a môže to viesť k trvalej strate zubov. Vyžaduje si medicínsku alebo dentálnu liečbu.

Illustration of gums affected by periodontitis, with dentist tool

Čo spôsobuje parodontitídu?

Parodontitída môže vzniknúť, keď sa gingivitída nelieči. Je to spôsobené baktériami v zubnom povlaku pri okraji ďasien (miesto, kde sa ďasno stretáva so zubami). Zápal môže prejsť do kostí a tkanív, ktoré podopierajú vaše zuby a môžu ich poškodiť.

Toto poškodenie tkaniva môže viesť k oddeleniu ďasna od zubu. Vytvoria sa miesta alebo vrecká, v ktorých sa môže nahromadiť ešte viac povlaku a môže dôjsť k infekcii. Keď sa stav zhoršuje, kosť sa začína narúšať. Ak sa stav nelieči, môže to viesť ku strate zubu, ktorý vypadne alebo ho musí odstrániť zubný lekár.

Neignorujte varovné signály

Parodontitída je poslednou destináciou na ceste ochorenia ďasien. Na rozdiel od gingivitídy ju nie je možné vyliečiť a často má vážne, dlhotrvajúce následky na tom, ako vaše zuby vyzerajú. Z toho dôvodu je veľmi dôležité, aby ste nenechali veci zájsť až tak ďaleko.

Vypľúvanie krvi pri čistení zubov kefkou alebo niťou, zápach z úst a červené alebo opuchnuté ďasná sú včasným varovným signálom ochorenia ďasien, preto ich neignorujte. Ak spozorujete niektoré z týchto príznakov, mali by ste sa okamžite obrátiť na svojho zubného lekára alebo hygieničku. Môžu vám odporučiť najlepšiu liečbu ešte predtým, než sa problém zhorší.

Ak váš zubný lekár zistí, že problémy s ďasnami pretrvávajú alebo sa zhoršujú, môže vám odporučiť krátkodobé ošetrenie ústnou vodou parodontax Extra 0,2%. Obsahuje antimikrobiálnu zložku, chlórhexidín, ktorá ničí baktérie v zubnom povlaku. Pomáha udržať vaše ústa čisté a lieči vaše ďasná. Ak sa používa predtým, ako sa problémy s ďasnami zhoršia, pomôže to predísť tomu, aby gingivitída prepukla do nezvratného druhého štádia ochorenia ďasien, parodontitídy.

Riziko ochorenia ďasien môžete tiež znížiť tak, že sa budete dobre starať o svoju ústnu dutinu. To zahŕňa: čistenie zubov dvakrát denne zubnou pastou parodontax; čistenie zubov niťou alebo medzizubnou kefkou každý deň; pravidelné prehliadky u zubného lekára.