Location:

Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'
Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'

ŠTÁDIÁ

Čo je to gingivitída?

Gingivitída je lekársky termín pre zápal ďasien. Je to mierna forma ochorenia ďasien a dôsledkom je začervenanie, opuch a krvácanie tkanív ďasien, hlavne, keď si čistíte zuby kefkou alebo niťou, alebo keď zahryznete do niečoho tvrdého, ako je napríklad jablko.

Gingivitída sa dá liečiť, preto je dôležité, aby ste sa poradili so svojim zubným lekárom a pochopili svoje symptómy ešte skôr, ako spôsobia iné problémy.

Illustration of gums affected by gingivitis, with dentist tool

Čo spôsobuje gingivitídu?

Hlavnou príčinou gingivitídy je tvorba povlaku, vrstvy baktérií, ktorá sa neustále usadzuje na zuboch, okolo zubov a medzi nimi, predovšetkým v ťažko dostupných miestach. Tieto baktérie dráždia ďasná a môžu viesť k ich zápalu.

K tomu všetkému sa medzi vašimi ďasnami a zubami môžu vytvoriť malé vrecká. Ak stav nebudete liečiť, tieto vrecká sa môžu prehĺbiť a môžu vzniknúť vážnejšie problémy, ako sú citlivé zuby alebo parodontitída.

Ďasná fajčiarov sú viac náchylnejšie na infekciu, pretože fajčenie a používanie tabaku znižuje prúdenie krvi a živín do tkanív ďasien.

Liečba gingivitídy

Pri včasnom zasiahnutí môže váš zubný lekár gingivitídu vyliečiť. Preto je dôležité pravidelne navštevovať svojho zubného lekára alebo hygieničku, pretože oni môžu odhaliť problémy s ďasnami ešte skôr, ako sa u vás objavia príznaky vážnejšieho ochorenia.

Okrem toho však môžete znížiť riziko gingivitídy tak, že sa budete dobre starať o zdravie svojej ústnej dutiny. To zahŕňa čistenie zubov po dobu dvoch minút dvakrát denne zubnou pastou, akou je zubná pasta na každodenné použitie parodontax. Pomáha zastaviť a predchádzať krvácaniu ďasien a je 4-krát účinnejšia* pri odstraňovaní baktérií v zubnom povlaku pozdĺž okrajov ďasien (miesto, kde sa ďasno stretáva so zubom) a pomáha udržiavať ďasná zdravé a zuby silné.

* Odstraňuje viac povlaku po odbornom vyčistení zubov a čistení zubov 2× denne než iná zubná pasta bez hydrogénuhličitanu sodného (1 100 ppmF vo forme fluoridu sodného). RH02434 Clinical Summary Report. (neplatí pre variantu parodontax Whitening)