Location:

"Illustration of bacteria on the gums, with the  label 'Causes'"
"Illustration of bacteria on the gums, with the  label 'Causes'"

PRÍČINY

Ako fajčenie ohrozuje zdravie Vašich ďasien

Fajčenie je zlé pre vaše zdravie a tam patria aj vaše ďasná. Ak fajčíte, je u vás väčšie riziko ochorenia ďasien. Ak už ním trpíte, môže sa ešte viac skomplikovať a liečba je náročnejšia ako pri nefajčiaroch. Čím viac fajčíte a čím dlhšie ste fajčiar, riziko sa zvyšuje.

 

Lit cigarette in ashtray

Prečo sú fajčiari viac ohrození, čo sa týka ochorenia ďasien?

Ochorenie ďasien alebo gingivitída je zapríčinená usadzovaním baktérií v zubnom povlaku, ktoré sa neustále usadzujú na zuboch, okolo zubov a medzi nimi. Tieto môžu podráždiť ďasná, ktoré sčervenajú, opuchnú a pri čistení zubov zubnou kefkou a niťou môžu krvácať. Ak stav nebudete liečiť, môže sa problém zhoršiť a dokonca to môže mať za následok stratu zubu.

Pretože fajčenie oslabuje schopnosť vášho tela bojovať proti infekcii, je ťažšie poraziť infekciu ďasien. Keď budú vaše ďasná poškodené, fajčenie iba skomplikuje boj proti infekcii ďasien.

Ďalším dôvodom, prečo sú fajčiari viac ohrození je to, že fajčenie môže maskovať príznaky ochorenia ďasien.

Krvácajúce ďasná pri čistení zubov kefkou alebo niťou sú bežné príznaky gingivitídy, ale pretože nikotín obmedzuje prietok krvi do ďasien, je možné, že u fajčiarov sa neobjavia včasné príznaky ochorenia ďasien.

Zdravé ďasná sú ružovej farby. Keď sčervenajú môže to byť príznakom ochorenia ďasien. Toto je ďalší signál, ktorý sa nemusí objaviť, ak fajčíte, pretože ďasná u silných fajčiarov môžu byť šedé alebo stratia farbu.

Prečo sú fajčiari viac ohrození, čo sa týka ochorenia ďasien?

Ak sa včasné príznaky ochorenia ďasien neobjavia, ochorenie ďasien sa identifikuje až vtedy, keď už bude vážnejšie. Toto je problém, pretože, ak sa u fajčiara objaví gingivitída, ťažšie sa lieči. Prečo? Pretože fajčenie znižuje schopnosť tela poraziť infekciu ďasien, liečba nemusí fungovať a zabrať tak dobre, ako u nefajčiarov. To znamená, že u fajčiarov je predpoklad na vážnejšie ochorenie ďasien a výsledkom toho je často strata zubu.

Ako predísť ochoreniu ďasien

Prvým krokom je prestať fajčiť. Aj u ľudí s vážnym ochorením ďasien, ktorí prestali fajčiť, je vidieť veľký rozdiel. Takže, ak potrebujete ďalší dobrý dôvod na to, aby ste prestali, skončenie s fajčením vám pomôže udržať vaše ďasná a zuby zdravé.

Odstránenie baktérií v zubnom povlaku pri dobrej starostlivosti o ústnu dutinu tiež pomôže zlepšiť zdravie ďasien. Čistenie zubov dvakrát denne zubnou pastou parodontax fyzicky odstraňuje usadené baktérie pozdĺž okraja ďasien. Tak pomáha udržať zdravé ďasná a silné zuby.

Zvlášť pre fajčiarov je veľmi dôležité absolvovať pravidelné prehliadky, pretože vyšetrenie odborníkom môže odhaliť príznaky ochorenia ďasien, aj keď sú zamaskované dôsledkom fajčenia. Váš zubný lekár vám môže tiež poradiť, čo môžete robiť, aby ste predišli tomu, že sa gingivitída zhorší.