Location:

Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'
Illustration of gums affected by gingivitis and the label 'Stages'

Štádiá

Čo sú to zdravé ďasná?

Zdravé ďasná sú dôležité pre silné zuby. Skladajú sa z jemných tkanív, podobných pokožke a zakrývajú kosti, ktoré podopierajú vaše zuby. Vytvárajú okolo vašich zubov pevné utesnenie, ktoré obmedzuje miesta, kde sa môžu baktérie povlaku usadzovať.
Zdravé ďasná sú svetlej farby alebo koralovo ružové. Môžu obsahovať iné pigmenty v závislosti od vášho etnického pôvodu.
Zmeny na vašich ďasnách, ako napríklad ich začervenanie alebo opuchnutie, ak krvácajú pri čistení zubov zubnou kefkou alebo niťou alebo ak začínajú ustupovať, môžu byť príznakmi ochorenia ďasien.
Hlavnou príčinou ochorenia ďasien je usadzovanie baktérií povlaku pozdĺž okraja ďasien (tam, kde sa ďasno stretáva so zubom). Ak sa tento pravidelne neodstraňuje čistením zubnou kefkou a niťou, môže spôsobiť podráždenie a gingivitídu, ktoré sú včasnými, reverzibilnými formami ochorenia ďasien.
Ak sa gingivitída nelieči, môže oslabiť utesnenie medzi ďasnami a zubami, pričom sa vytvoria malé otvory alebo vrecká. Ak sa nebude liečiť, časom sa tieto vrecká medzi ďasnami a zubami môžu prehĺbiť a spôsobiť jedno z najvážnejších ochorení ďasien, parodontitídu, ktorá je nevratná a môže viesť ku strate zubov.

Illustration of healthy gums