INFORMÁCIE O AFTÁCH

Výskyt áft v ústach je pomerne bežný. Ide o nepríjemne bolestivé ranky, ktoré sa môžu objaviť na akomkoľvek mieste v ústach, najčastejšie na jazyku alebo na vnútornej strane úst. Zvyčajne majú okrúhly alebo oválny tvar, sú hrboľaté a opuchnuté. Afty môžu byť červenej, bielej, žltej alebo sivej farby. 

Objaviť sa môžu jednotlivo či hromadne a sú citlivé a bolestivé, čo sťažuje prijímanie potravy a tekutín alebo čistenie zubnou kefkou. Našťastie existujú spôsoby, ako sa ich môžete zbaviť doma, a to pomerne rýchlo a bez toho, aby sa vrátili späť.

ČO SPÔSOBUJE AFTY?

Väčšinu áft má na svedomí poškodenie línie úst, ktoré vzniká nasledujúcimi spôsobmi:

  • Zahryznutie do líca alebo jazyka
  • Zle upevnená zubná protéza
  • Tvrdé, krehké alebo chrumkavé pokrmy, ktoré je ťažké rozhrýzť
  • Ostré zuby alebo chybná výplň

Medzi ďalšie príčiny patrí stres, dedičnosť alebo konzumácia potravín, ktoré môžu podnietiť vznik áft, napríklad orechy, syr, ostré pokrmy alebo pšeničná múka.

AKO SA ZBAVIŤ ÁFT?

Afty zvyčajne zmiznú samé v priebehu týždňa. Ak vás príliš obťažujú, môžete vyskúšať jeden z nasledujúcich spôsobov, ako urýchliť proces hojenia alebo zabrániť, aby sa znova objavili:

  1. Použite antimikrobiálnu ústnu vodu, ako je napríklad parodontax Extra 0,2%. Nezabráni síce, aby sa afty znova objavili, no urýchli proces hojenia a zabráni infekcii. 
  2. Neprimeraný tlak pri čistení zubnou kefkou môže poraniť ďasná tak, že to následne vedie k vzniku áft. U zubného lekára sa informujte, aká zubná kefka je pre vás najvhodnejšia.
  3. Vyhnite sa chrumkavým, ostrým, kyslým alebo slaným pokrmom, až kým sa afty nezahoja. 
  4. Vyhnite sa pokrmom, ktoré vám spôsobujú vznik áft. 

Väčšina áft je neškodných, ak však máte nejaké pochybnosti či afty pretrvávajú dlhšie ako tri týždne, vracajú sa späť, ich stav sa zhoršuje, sú bolestivejšie a začervenané, mali by ste sa poradiť s lekárom.