ČO JE ORÁLNA KANDIDÓZA?

Orálna kandidóza je kvasinková infekcia spôsobená rodom kvasiniek Candida. Kvasinky Candida žijú v malom množstve v našom tele a ústach a zvyčajne sú neškodné, no ak sa premnožia, môžu spôsobiť infekciu.

PRÍČINY ORÁLNEJ KANDIDÓZY

Vznik orálnej kandidózy dôsledkom množenia kvasiniek Candida môže mať rôzne príčiny, napríklad užívanie antibiotík (najmä dlhodobo), používanie inhalátorov pre astmatikov, používanie zubných protéz (najmä ak sú zle upevnené), nedostatočná ústna hygiena, sucho v ústach, fajčenie alebo liečba rakoviny chemoterapiou alebo rádioterapiou.

Orálna kandidóza postihuje u dospelých najčastejšie starších ľudí, ale aj tých, ktorí majú oslabený imunitný systém.

AKÉ SÚ SYMPTÓMY ORÁLNEJ KANDIDÓZY?

Prejavmi, na ktoré si treba dať pozor, sú biele, hrboľaté miesta v ústach. Najčastejšie sa vyskytujú na jazyku či vnútornej strane líc, no môžu sa objaviť aj na ďasnách, na podnebí, na krčných mandliach alebo v zadnej časti hrdla. Tieto biele fľaky podobné tvarohu je často možné zotrieť, miesto však zostane začervenané alebo bude mierne krvácať.

Medzi ďalšie symptómy orálnej kandidózy, s ktorými sa môžete stretnúť, sú strata chuti alebo nepríjemná chuť v ústach, začervenanie v ústach alebo v hrdle, bolestivý či pálčivý pocit alebo praskliny v rohoch úst. Vo veľmi vážnych prípadoch sa môže vyskytnúť problém s prijímaním potravy alebo tekutín.

Ak sa stretnete s niektorým z týchto symptómov, mali by ste navštíviť lekára, aby vám poradil, ako orálnu kandidózu liečiť.

LIEČBA ORÁLNEJ KANDIDÓZY

Orálna kandidóza sa často lieči lokálne aplikovanou liečbou, napríklad užívaním lieku Corsodyl 1% gél, ktorý pomáha pri plesňových infekciách. S postupom liečby vám poradí lekár, vždy si však prečítajte aj pokyny na balení.

PREVENCIA ORÁLNEJ KANDIDÓZY

Orálna kandidóza je nepríjemné ochorenie. Existuje niekoľko spôsobov, ako jej môžete predísť:

  • Zlepšenie starostlivosti o ústnu dutinu, ktorá zahŕňa čistenie zubnou pastou s fluoridom dvakrát denne, pravidelné používanie zubnej nite alebo medzizubných kefiek, vďaka ktorým vyčistíte ťažko dosiahnuteľné miesta.
  • Pravidelné prehliadky u zubného lekára môžu pomôcť pri odhalení problémov ešte predtým, než sa zhoršia. Prehliadky sú dôležité aj vtedy, keď nosíte zubnú protézu alebo nemáte vlastné zuby.
  • Vyplachovanie úst vodou po jedle alebo po použití inhalátora pre astmatikov.
  • Prestaňte fajčiť – požiadajte svojho lekára o radu ako prestať.
  • Liečba chronických ochorení – ak budete spolu s odborníkom udržiavať svoje ochorenia pod kontrolou, pomôže vám to, aby sa orálna kandidóza viac nerozvíjala.